Банні традиції різних народів світу

Банні процедури – один з найпоширеніших видів відпочинку, розслаблення і очищення в багатьох країнах. При цьому у кожного народу є свої традиції відвідування парних. На сьогоднішній день найпоширенішими є чотири види закладів: фінська сауна, хамам, а також російська і японська лазні. Вони відрізняються одне від одного головним чином особливостями облаштування приміщень, принципами проведення процедур і їхньою ефективністю.

Російська лазня – найбільш поширений варіант для нашої країни. Вона поєднує в собі досить високий рівень вологості і середній температурний режим. Найчастіше такі об’єкти зводяться зі зрубу. Будівля складається з декількох приміщень. Це безпосередньо парна, передбанник з душовою і кімната відпочинку. У тамбурі можна подивитися телевізор, насолодитися спілкуванням з компанією, випити чаю. Парна кімната в російській лазні відрізняється наявністю високої стелі і полиць, розміщених на різних рівнях. Після відвідин парної прийнято занурюватися в басейн, обливатися водою з цебра або приймати прохолодний душ. Екстремальні банщики стрибають у водойми і обтираються снігом. Російська лазня, яку рекомендують відвідувати регулярно, покращує роботу практично всіх органів і систем організму, бадьорить і підвищує працездатність.

Фінська сауна набула останнім часом широкого поширення. Банні процедури мають багато спільного з російськими традиціями. Парна тут обладнується не кам’янкою, а спеціальним електричним обладнанням. Висота стелі в парній нижче. Температура повітря у фінській сауні досягає 90-130 градусів, а вологість становить лише 10-20 відсотків.

Турецька лазня – хаммам. З’явилися подібні об’єкти безліч століть назад. Тут в наявності кілька купелей. Кожна з них наповнюється водою різної температури. Всі поверхні в хаммамі облицьовуються, як правило, плиткою, мармуром або мозаїкою. Під оздоблювальним матеріалом монтуються системи обігріву. Піч в подібних лазнях відсутня. Температура повітря досягає 40 градусів, а вологість – 100 відсотків. Під час проведення банних процедур прийнято використання мильних засобів і проведення масажу.

Японська лазня тільки починає набувати популярності в нашій країні. У таких закладах відвідувачам пропонують попаритися в дерев’яній бочці з підігрівом. Спочатку людина повинна ідеально очистити шкіру. Допускається застосування мила, скрабів, мочалок, шампунів і іншого. Змивши усе це  під душем, можна занурюватися в дерев’яну «ванну». У цій ємності вода має досить високу температуру. Іноді бочки замінюють невеликими басейнами.