Словаччина – скарбниця спадщини ЮНЕСКО

В даний час список світової культурної спадщини ЮНЕСКО включає 370 об’єктів і населених пунктів світу. Три з них знаходяться в Словаччині. Це Спішський замок та його околиці, село Влколінець і шахтарське містечко Банська Штявніца.

Спішський замок – національний пам’ятник культури і один з найбільших середньовічних замків Центральної Європи. Замок розташований на шляху до Балтійського моря. Він був побудований в 1113 р. і спочатку був королівською резиденцією. Замок і його околиці являють собою комплекс пам’яток історії та культури. Під стінами замку, на дорозі Попрад – Левоча – Прешов, знаходиться містечко Спишське Подграддя, засноване в 12 ст. Ще один компонент комплексу – Спішська Капітула, заснована як незалежна церковна громада, яка розташована на горі Святого Мартіна. Тут знаходиться кілька визначних пам’яток культури, головним з яких є романський Собор Святого Мартіна. Нарешті, третім компонентом комплексу є село Жегра, де знаходиться готична церква Святого Духа, відома чудовим внутрішнім оздобленням і готичним розписом.

Банська Штявніца – з 13 по 18 ст. це місто було центром з видобутку дорогоцінних металів династії Габсбургів. В даний час це тихе гірське містечко, відоме своїми архітектурними пам’ятками. Видобуток і переробка дорогоцінних металів, особливо золота і срібла, почалася в цьому районі ще в Бронзовому столітті. В 1762 р. згідно з указом імператриці Марії Терези тут була заснована Академія Гірничої Промисловості. Академія була першим навчальним закладом такого роду. Згодом за її зразком був створений Французький Політехнічний інститут у Парижі. За 150 років існування Академії в її стінах навчалася величезна кількість студентів, багато хто з них згодом прославилися своїми відкриттями. Банська Штявніца розташована в мальовничій місцевості, що окремо стоїть у стороні від великих міст. В околицях міста прокладено безліч туристичних маршрутів, створені умови для занять лижним спортом.

Влколінець. Гірські райони займають більшу частину Словаччини, особливо західної її частини і частину Східних Карпат. У цій місцевості знаходиться низка історичних поселень. Серед них Влколінець, який є одним з найбільш примітних. Влколінець – типове гірське село у центральній Словаччині, засноване у 18 столітті. В ньому знаходяться 79 дерев’яних будинків, які розрізняються лише кольором. Деяким з них більше 100 років. Одна з визначних пам’яток Влколинця – збудована у 1770 р. дерев’яна дзвіниця.