Традиції новорічних ворожінь у різних країнах

Новорічна ніч — час переходу з року в рік, місток, що з’єднує минуле і майбутнє. У сприйнятті багатьох народів цей час оповитий таємницею, овіяний павутиною забобонів, обрядів і дивних ритуалів. Під Новий рік прийнято гадати про долю, закликати успіх, щастя, любов та інші блага, і розлучатися з негативом минулого року. Ми зібрали найцікавіші новорічні ворожіння зі всього світу — можливо, і вам захочеться внести трохи містики в свій Новий рік.

Італія

На новорічному застіллі італійців обов’язково присутня сочевиця — символ багатства і процвітання. Кожне сем’я — це гроші: чим більше з’їси, тим багатшим будеш у Новому році. Головна складність такого ворожіння полягає в тому, що поїдати сочевицю потрібно після рясного застілля, торту і шампанського.

Молоді італійки в переддень Нового року ворожать на заміжжя: кидають туфлю в бік дверей і дивляться, куди повернеться носок. Якщо до виходу — значить, скоро вийдеш заміж.

Ще одна італійська прикмета, що першим в Новий рік повинен зайти в дім чоловік і бажано брюнет, тоді рік буде щасливим. Якщо жінка — чекай неприємностей. Якщо поліцейський — будуть проблеми з законом, ну а поява священика означає швидку смерть.

Греція

Давні греки завели традицію: входячи в будинок, розбивати гранат о поріг. Вона збереглася і сьогодні: за кілька хвилин до півночі сім’я виходить з будинку і спостерігає за тим, як господар чи інший шановний родич розбиває гранат о поріг, перевіряючи, наскільки вдалим буде рік. Якщо гранат виявився стиглим і з першої спроби розбився вщент, а і з нього рясно посипалися зерна, немов монетки з гаманця — це хороша прикмета, значить, рік буде вдалим і прибутковим. Якщо розбити гранат вдається не відразу і зерен посипалося мало — чекай труднощів, у тому числі фінансових. Після ворожіння потрібно повернутися в будинок, переступивши поріг обов’язково правою ногою. У деяких регіонах це робиться вранці 1 січня або після церковної служби. Грецький вираз «Розбити гранат» означає гарний початок. Над невдахами греки жартують, обіцяючи їх покликати розбивати гранат в новорічну ніч.

Забавне ворожіння було в ходу у грецьких дівчат: опівночі святкової ночі треба було постукати в курник і послухати, хто першим відповість. Якщо курка — залишишся в дівках, якщо півень — чекай нареченого.

Німеччина

Німці і австрійці в Новий рік ворожать на олові, свинці або воску: розплавлений метал або віск від свічки виливають у холодну воду і за обрисами фігурки намагаються вгадати, що чекає на людину в новому році. Добрими знаками вважається сонце і загострений капелюх, вони обіцяють здоров’я і багатство. А от побачити в розплавленому олові стареньку або цифру 13 — не до добра.

Японія

За традицією японці у Новий рік не сплять і навіть уникають слів «спати», «сон», висловлюючись алегорично. Замість цього вони йдуть в синтоїстські і буддійські храми, де можуть отримати передбачення омикудзи. Це свого роду лотерея: на згорнутих папірцях написані пророцтва в діапазоні від «величезного благословення» до «нещастя в майбутньому». Найгірший варіант — «Величезне нещастя» — парафіянам не пропонують, щоб їх не злякати. Втім, якщо пророцтво не сподобалося, то його можна залишити на спеціальному дереві або в храмі — тоді воно не збудеться. Якщо ж прогноз хороший, його можна забрати з собою і носити весь рік в якості талісмана.

Перший сон у році (традиційно в ніч на 2 січня) — Хацуюмэ — вважається пророчим. У список «щасливих» бачень входить: гора Фудзі, сокіл, віяло, тютюн і сліпий музикант.

Румунія

У Румунії в переддень Нового року традиційно ворожили про погоду. Цибулину розрізали на 12 частин, посипали часточки сіллю і залишали до ранку. Прокинувшись, бігли дивитися, на яких часточках виступили краплі — вологі часточки обіцяли дощові місяці.

Тибет

Тибетці відзначають Новий рік — Лосар за тибетським традиційним календарем, зазвичай в кінці лютого або початку березня. Ворожіння відбувається з допомогою галушок з особливою символічною начинкою восьми-дев’яти видів: всередину запікається шматочок дерева, паперу, камінчик, частинка солі або гною. Опівдні першого дня нового року сім’я пробує свою удачу: щасливий той, хто знайде гній, успішний у навчанні той, хто виявить папір, а той, кому дістанеться дерево, збанкрутує.

Чехія

У Чехії в Щедрий день напередодні Різдва прийнято ворожити по розрізаному поперек яблуку. Якщо малюнок яблука схожий на зірку, то всі будуть здорові до наступного Різдва. Якщо ж на хрест, то в дім прийде горе: чи хвороба, чи смерть. Ще одне ворожіння пов’язано з волоськими горіхами: кожен учасник свята опускає у воду кораблик з шкаралупи з маленькою свічкою на борту і спостерігає. Той, чий човен завмер біля краю, буде весь рік домосідом. Якщо ж човен перейшов в середину «озера», «капітана» чекають пригоди і подорожі. Але самим щасливим буде той, чия свічка на човні згасне останньої.

Великобританія

У Великобританії прийнято на Різдво пекти пиріг з передбаченнями. У нього ховаються предмети-символи: хто знайде монетку, буде багатий, кому попадеться боб — знайде щастя, пелюстка троянди — чекай любов, кільце — буде весілля, а ґудзик — поганий знак, що обіцяє бідність. Схожа традиція в тому чи іншому вигляді зустрічається і в інших країнах.

Іспанія

Іспанці під бій курантів з’їдають дванадцять виноградин: по одній ягоді під кожен удар. Якщо встигнеш — бажання збудуться і в дім прийде достаток. За легендою, цю новорічну традицію завели виноградарі міста Ельче в 1909 році, коли вродило дуже багато винограду. За даними за 2005 рік, під час бою курантів іспанці з’їдали 550 млн виноградин.

Згодом традиція 12 виноградин поширилася в інші країни: поїдають виноград під бій курантів жителі Італії, Франції, Болгарії та далекої Бразилії.

Середня Азія і Близький Схід

Казахи, киргизи, туркмени, таджики, азербайджанці, узбеки, турки, іранці і афганці відзначають Новий рік — Новруз за сонячним календарем в день весняного рівнодення, 21 березня. Напередодні свята дівчата ворожать на долю, а в сам святковий вечір всі люди особливо уважні до розмов сусідів, бо підслухані фрази можуть стати ключем до розуміння майбутнього. Якщо сусіди за дверима або вікном ведуть приємні бесіди — рік буде вдалим, а якщо сваряться і говорять про погане — все піде шкереберть.

Відзначаючи Новруз, селяни також ворожать про погоду. За повір’ями перший день Новруза відповідає весні, другий — літу, третій — осені, а четвертий — зимі. Якщо перший день ясний безвітряний і, значить, рік буде врожайним.

В’єтнам

В’єтнамці відзначають новий рік за місячно-сонячним календарем, він називається Тет (або повністю — Тет Нгуєн Дан, «свято першого ранку»). Тет зазвичай припадає на кінець січня — початок лютого і триває до тижня. У переддень свята в’єтнамці шикуються в чергу до ворожок — їм важливо дізнатися, яким буде життя в майбутньому році. Деякі особливо тривожні громадяни випитують у провісників, кого першим покликати в гості в Новому році, так як від цього, згідно з повір’ями, залежить майбутнє: людина ця має бути щира і чиста душею.